Samochodopasy – buspasy typu olsztyńskiego

Ostatnio przypatruję się wspaniałej inwestycji realizowanej z rozmachem na kilku olsztyńskich ulicach. Po zakończeniu pierwszego etapu robót zaintrygowały mnie specyficzne przewężenia przed skrzyżowaniami. Nie wierzyłem gdy zweryfikowałem to z planami dostępnymi na stronie http://www.tramwaje.olsztyn.eu.

Niemal każdy buspas będzie się kończył daleko przed skrzyżowaniem. Każdy z nich będzie zakończony specjalnym zatykaczem czyli śluzą typu olsztyńskiego, coby bezczelni kierowcy autobusów nie ładowali się przed biednych kierowców samochodów znienacka.

Sposób wykonania tych pasów jak żywo przypomina mi wykonanie wielu dróg rowerowych w naszym mieście. Tu jednak postanowiono oszczędzić pasażerom i obsłudze pojazdu noszenia autobusu na plecach, lub przepychania go przez skrzyżowanie – wydaje mi się, że zatriumfowała troska o zdrowie kierowców autobusów, którzy zwłaszcza podczas wieczornych kursów charakteryzujących się niższą frekwencją musieliby mocno się nadźwigać by takiego np. Solarisa Urbino 18 przenieść samodzielnie na plecach przez skrzyżowanie. Dlatego w odróżnieniu od ścieżek rowerowych, na buspas autobus będzie mógł wjechać i z niego zjechać legalnie – znaj Gustka łaskę.

Nie wróżę nic dobrego naszemu miastu jeśli te buspasy nie zostaną poprawione. Wręcz wydaje mi się, iż w krótkim czasie znajdą się one w kanonie przykładów jak nie wolno usprawniać transportu publicznego we wszystkich podręcznikach urbanistycznych i pokrewnych w Europie. To jest po prostu kpina ze zdrowego rozsądku. Autobus będzie bowiem stał na 2 razy większej liczbie świateł niż samochód i nie wierzę by śluzy były sprzężone z sygnalizacją na skrzyżowaniach tak by zmieniały na chwilę jej program i autobus mógł płynnie przejechać przez skrzyżowanie. Będą stawać na śluzie i czekać na zielone na skrzyżowaniu – dopiero wtedy dostaną zezwolenie na jazdę tak jak to jest teraz na 1. Maja.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: